Międzyzdroje

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” - komu, kto na stałe nie mieszka nad wielką, słoną wodą, nie zakołysze się w głowie ta piosenka albo inne jej podobne? Zwłaszcza w ciepły, letni, spędzany w pracy wieczór? W nastroju melancholii nie należy jednak pozostawać za długo! W czasie słonecznego lata to zupełnie nie wypada. Poza tym, od marzenia jest tylko krok mały do spełnienia! Najlepiej się o tym przekonać pomijając uwertury rozważań „jechać, nie jechać”, wsiąść w auto, pociąg czy autobus i przybyć na plażę uważaną przez wielu za najpiękniejsza nad polskim Bałtykiem.

Piasek jest na niej drobny jak ziarenka maku i ma kolor złota, raczej płytka w Zatoce Pomorskiej woda szumi jak należy, powietrze przesycone jest jodem i zapachem soli, a wiatry od strony lądu przynoszą ze sobą woń sosnowych i bukowych lasów porastających Woliński Park Narodowy.

Atrakcyjne usytuowanie i łagodny mikroklimat to jednak nie wszystkie przymioty Międzyzdrojów – miasteczka położonego na wyspie Wolin, na północno-zachodnim krańcu Polski, w województwie zachodniopomorskim. Latem staje się ono areną imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które przyciągają tu rzesze turystów.

Miejscowość liczy sobie ok. 6000 stałych mieszkańców, w sezonie jednak gości jest co najmniej kilka razy więcej. Liczne tu hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, prywatne kwatery przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie.

Ci, którzy nie chcą w nim uczestniczyć, powinni przybyć tutaj wiosną albo jesienią, w pełni lata zaś mogą z niego chwilowo zrezygnować, wybierając się na wycieczkę jednym ze szlaków Wolińskiego Parku Narodowego albo zamienić na inne, udając się w odwiedziny do niedalekiego Świnoujścia, Kamienia Pomorskiego czy któregoś z niemieckich nadmorskich miasteczek - wszak do granicy z Niemcami blisko stąd niczym na odległość rzutu przysłowiowym beretem.

Historia

Któregoś razu, Neptun wyłonił się z morskich głębin i znudzony samotnością pomyślał, że dobrze by było zaprosić do swego królestwa więcej ludzi. Nie tylko hardych i odważnych żeglarzy, piratów czy odkrywców nowych lądów, którymi był już trochę zmęczony. Nieustannie bowiem próbował złamać ich męstwo, a oni nieustannie próbowali się temu oprzeć. Rad byłby zobaczyć u siebie delikatne i płochliwe, piękne kobiety oraz dzieci. Gdyby tylko zechciały jego wodny dom nawiedzić, obdarzy je zdrowiem i jeszcze większą urodą.

Wieść o tym rozeszła się po świecie lotem błyskawicy i nad morze, a było to w XVIII w., zaczęło przybywać coraz więcej letników. Poza myślami Neptuna, które przyjęły raczej formę odkrycia przez ludzi niesionych przez pobyt nad morzem dobrodziejstw, faktem pozostaje, że masowo nad słoną wodę zaczęto przybywać w XVIII w.

W Międzyzdrojach, w znacznej liczbie letnicy pojawili się w połowie XIX stulecia. Urządzono dla nich pierwsze obiekty kąpieliskowe, uwzględniając ówczesną publiczną moralność - osobno dla kobiet i mężczyzn. Kolejno powstawały wille i restauracje gotowe na przyjęcie złaknionych wypoczynku oraz nadmorskiego jedzenia gości. By u letników zaspokoić potrzebę rozrywki, wybudowano także kasyno. Ok. 1860 r. stanął w miejscowości najbardziej okazały budynek wczasowy, w otoczeniu którego urządzono park z egzotycznymi drzewami.

Pierwszy pociąg zajechał do Międzyzdrojów (do 1945 r. Misdroy) w 1902 r. Dzięki niemu dla letników ze Szczecina czy Berlina droga tutaj stała się fraszką. Żeby jeszcze przyjemniejszym uczynić ich pobyt, w 1895 r. wzniesiono nad morzem piękne molo. Swoją przystań znalazły przy nim łodzie spacerowe oraz statki pasażerskie skomunikowane ze Świnoujściem. I tak, nad Bałtykiem powstało niezwykle popularne i nowoczesne letnisko.

Rozwinęło się na miejscu, gdzie w XII w. funkcjonowały przypuszczalnie dwie osady: Żelazo i Kępieńce. Na trakcie handlowym wzdłuż morskiego wybrzeża mieściła się tutaj pełniąca m.in. funkcje handlowe i sądowe karczma. Do 1637 r. ziemia ta znajdowała się w posiadaniu książąt pomorskich, potem Szwecji, a od 1720 r. Prus. Do Polski została przyłączona w 1945 r.

Dzisiaj Międzyzdroje (w latach 1973-1984 dzielnica Świnoujścia, od 1947 r. miasto) to jedno z najpopularniejszych i najnowocześniejszych kurortów nadmorskich w naszym kraju. Chętnie odwiedzają je także Niemcy, Duńczycy czy Szwedzi. Sięgające w daleką przeszłość miasteczko, zapatrzone jest przede wszystkim w przyszłość.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja