Woliński Park Narodowy
- Adres Niepodległości 3a
72-500 Międzyzdroje - Telefon+48 913 280 737
- Telefon+48 913 280 727
- E-mailsekretariat@wolinpn.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Oto bielik. Brunatno ubarwiony z rozjaśnioną głową i ramionami oraz krótkim, białym ogonem. Mający duży, zakrzywiony do dołu, żółty dziób i mocne nogi. Właściciel ogromnych skrzydeł osiągających rozpiętość 240 cm. Największy w naszym kraju ptak drapieżny, który dumnie spogląda z godła Polski.
A oto żubr. Ma cztery kopyta, tułów, ogon i wielką, naprawdę wielką głowę o szerokim i wypukłym czole. Ta głowa przystrojona jest w dwa skierowane do góry i zagięte do środka rogi. Osadzona na krótkiej i grubej szyi z wyraźnym podgardlem, jak aureolą otoczona porastającym przód tułowia kasztanowo-brunatnym kłębem, czyni wygląd żubra dostojnym i groźnym..., nawet na butelce piwa.
Pisk bielika i pomrukiwanie żubra mieszają się z szumem morskich i jeziornych fal, szemraniem sosnowego boru i starego, bukowego lasu, gdzie z zarośli wyglądają ażurowe kwiaty wiciokrzewu pomorskiego… W Międzyzdrojach nie trzeba sobie tego wszystkiego wyobrażać. Wystarczy udać się do przylegającego do miasta od wschodu i południa Wolińskiego Parku Narodowego.
W jego granicach obejmujących obszar 10937 ha znajduje się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, wspaniale zachowane lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta rzeki Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. W jego ramach działa Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. Adama Wodniczki a także oryginalna, bo posiadająca żywą „ekspozycję” Zagroda Pokazowa Żubrów, której bohaterami oprócz żubrów są także dziki, sarny, jelenie i bieliki.
W parku znajdują się cztery punkty widokowe: Góra Gosań (93 m n.p.m., stanowi najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża),Kawcza Góra (61),Piaskowa Góra (53) i Wzgórze Zielonka (52). Można z nich podziwiać m.in. panoramę Zatoki Pomorskiej, Zalewu Szczecińskiego, Mierzei Przytorskiej, deltę Świny, Jezioro Turkusowe, Jezioro Wicko Wielkie oraz widoki na Międzyzdroje, Świnoujście czy niemieckie miejscowości, takie jak Alhbeck, Herinsdorf i Banin.
Sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych ułatwia dotarcie do wszystkich tych wartościowych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsc, nie omija także związanych z dziejami wyspy Wolin pozostałości historycznych grodzisk, np. XI-wiecznego, słowiańskiego grodziska nad Jeziorem Czajczym koło Warnowa, okopów i schronów z czasów II wojny światowej czy śladów po odkrywkowych kopalniach kredy, takich jak wspomniane już Jezioro Turkusowe. Cieszy się ono wielką admiracją turystów z uwagi na swą piękną barwę powstającą na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia i białego wapiennego dna.
Jeśli chodzi o zabytki militarne, to w okolicy wsi Zalesie zlokalizowana jest wyrzutnia pocisków V-3, a w niej jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej z czasów II wojny światowej. W jej pobliżu widoczne są pozostałości stanowisk ogniowych po próbach broni.
Ostoja dzikiej przyrody, powołana do życia w 1960 r. Symbolem WPN-u jest orzeł bielik - największy ptak drapieżny w Polsce. Jednak równie rozpoznawalnym mieszkańcem Wolina jest żubr (choć te żyją na zamkniętym terenie). Aktualna powierzchnia parku narodowego to blisko 11 tys. ha. Ciekawostką, również dostępną dla turystów, jest poniemiecka wyrzutnia pocisków V-3.
Opinie
NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!