Dziwnów atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca

Wybierając się na weekend, świąteczny wypoczynek czy wakacyjny urlop do zachodniopomorskiego Dziwnowa można być pewnym, że na miejscu będzie co robić. Bowiem na miejscu czeka na turystów prawdziwe zatrzęsienie wszelakich atrakcji, czyniących pobyt nad morzem niezwykle przyjemnym. Owszem, w pełni letniego sezonu opcji do wyboru sposobu spędzenia wolnego czasu jest najwięcej, jednak także w inne pory roku kuszących możliwości nikomu nie zabraknie.

Jako portal polecamy w szczególności najchętniej odwiedzaną rodzinną atrakcję wybrzeża - Park Miniatur i Kolejek. Pierwszym atutem tego dziwnowskiego parku rozrywki są pociągi, a konkretniej: ogromna, terenowa makieta, składająca się z ponad kilometra zabawkowych torów, małych dworców, mostków, tuneli, wiaduktów… i oczywiście pędzących po szynach pociągów najróżniejszego rodzaju. Na pierwszy rzut oka to znakomita atrakcja dla dzieci, wszelako nie tylko najmłodsi mogą się tutaj świetnie bawić. Drugim walorem będzie pasażerska kolejka - napędzana przez zrekonstruowany (oczywiście z innym napędem) XIX-wieczny amerykański parowóz w skali 1:10. Równie ważne atrakcje to odwzorowane w najdrobniejszych detalach miniatury latarni morskich w Polsce. Uzupełnione o porządną porcję informacji, historycznych ciekawostek i związanych z nimi ludowych legend.

Park Miniatur i Kolejek ma wszelkie dane ku temu, by stać się równie oczywistą i obowiązkową atrakcją w Dziwnowie jak plaża nad morzem. Swego rodzaju lokalne podium uzupełniają rejsy statkami wycieczkowymi. To w końcu miejscowość z całkiem dużym portem, położona nie tylko nad Bałtykiem, ale też rozległym Zalewem Kamieńskim z dużą Zatoką Wrzosowską. Obecność rozmaitych, także stylizowanych na korsarskie okręty jednostek turystycznych jest więc całkowicie naturalna. Do wyboru są dwa podstawowe kierunku: pełen zabytkówKamień Pomorski oraz pełne morze. W tym drugim wypadku trzeba przepływa się pod zwodzonym mostem, co zapewnia unikalne wrażenia.

Dziwnów niewątpliwie przypadnie do gustu również amatorom szeroko rozumianych, aktywnych form nadmorskiego wypoczynku. Weźmy takie wędkarstwo: można łowić na własną rękę - np. na falochronach czy na pomoście położonego nieco na uboczu jeziora Martwa Dziwna - a można też udać się na nabrzeże i popytać rybaków o możliwość zorganizowania profesjonalnej wyprawy na ryby. Ciekawymi atrakcjami są też inne sporty wodne, od klasycznego żeglarstwa po różne warianty kite- i windsurfingu. Podobnież popularne w okolicy jest polowanie na ptaki… z lornetką rzecz jasna, czyli tzw. birdwatching.

Ci, którzy wiążą z Dziwnowem nadzieje dotyczące bardziej wymagających wysiłkowo, stricte lądowych sportów, powinni być w pełni usatysfakcjonowani. Infrastrukturze daleko oczywiście do władysławowskiego COS-u, lecz amatorom nie brakuje tu chyba niczego. Jest porządna hala sportowa, jest ogólnodostępny “Orlik” z kilkoma boiskami i kortami, jest niezłej klasy Park Linowy Tarzania, są też malownicze szlaki… Ba, w najbliższej okolicy nie brakuje nawet pól golfowych - jedno znajduje się Grębowie niedaleko Kamienia Pomorskiego, drugie w Kołczewie (na drodze do Międzyzdrojów). Warto tutaj dodać, że jedną z większych imprez cyklicznych organizowanych w mieście jest Festiwal Gwiazd Sportu, na który przyjeżdżają znani i utytułowani zawodnicy - kibice nie mogą pominąć tutejszej Alei Gwiazd, pełnej replik trofeów wywalczonych przez polskich sportowców.

Jak widać Dziwnowowi atrakcji godnych polecenia nie brakuje, a przecież zawsze można wybrać się na krótką przejażdżkę samochodem i w pełni korzystać z tego, co oferują okoliczne miejscowości. Przepiękne tereny Wolińskiego Parku Narodowego. Wspaniała kolekcja kamieni szlachetnych i prehistorycznych skamielin w Muzeum Minerałów. Żywy średniowieczny skansen w wolińskim Centrum Słowian i Wikingów. Szereg muzeów w świnoujskichfortach. Barwne wystawy i pokazy w Międzyzdrojach. Albo moc rozrywek w Pobierowie i pozostałych kurortach na Wybrzeżu Rewalskim.

Dziwnów sprawdza się równie dobrze jako docelowy kurort, którego atrakcje wypełnią cały pobyt nad morzem, jak i baza wypadowa na całą serię małych wycieczek po zachodniopomorskim wybrzeżu. Miłe przeżycia dla dorosłych, zakochanych par, rodzin z dziećmi czy seniorów są pewne jak w szwajcarskim banku.