Szykuje się mała rewolucja nad polskim Bałtykiem

W niedalekiej, choć jeszcze nie do końca określonej przyszłości, krajobraz małego i kameralnego Pobierowa - a tym samym całego Wybrzeża Rewalskiego - ulegnie radykalnym zmianom. Wszystko za sprawą Tadeusza Gołębiewskiego, który właśnie tutaj wybuduje bodaj największy hotel w Polsce - na ponad 2,2 tys. gości.

Hotele Gołębiewski to już (u)znana marka, znana przede wszystkim z rozmachu. Turystyczny gmach w Pobierowie ma oferować ok. 150 000 m² powierzchni użytkowej (przy 25 000 m² powierzchni zabudowy). 8 lub 7 pięter zajmie nie tylko kilkaset przestronnych pokoi - od 60 m² w górę - i niezbędne zaplecze, ale też dwie sale kongresowo-konferencyjne mieszczące łącznie 4 tys. osób, dwa kina, rozbudowane centrum SPA & Wellness oraz strefę sportową - z aquaparkiem, halą/siłownią i boiskami na świeżym powietrzu. Tradycyjnie dla Gołębiewskiego, który zbudował już podobne ośrodki wypoczynkowe w Mikołajkach, Wiśle oraz Karpaczu (i mniejszy w Białymstoku),część hotelowych atrakcji będzie biletowana i dostępna dla wszystkich chętnych. Zgodnie z założeniami inwestora, hotel-gigant ma działać na wysokich obrotach przez cały rok. W sezonie letnim z myślą o wczasowiczach, a w pozostałą część roku obiekt ma przyciągać przede wszystkim klientelę biznesową. Jak to wszystko ma wyglądać, pokazują pierwsze wizualizacje.

Luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel stanie nieco na uboczu miasteczka, na 30-hektarowej działce będącej niegdyś terenem wojskowym. Gmina Rewal przeprowadzała przetarg na zbycie nieruchomości, przy cenie wywoławczej na poziomie 49 999 000 zł. Gołębiewski ostatecznie wyłoży(ł) 50,5 miliona złotych. Co ciekawe, według pierwotnych planów przedsiębiorcy piąty hotel w sieci miał powstać w Łebie - na przeszkodzie stanęły przeciągające się od kilkunastu miesięcy negocjacje. Zarówno dotyczące nabycia terenu pod budowę od PBG (który według artykułów prasowych wyceniano na ok. 14 milionów zł),jak i osiągnięcia kompromisu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku. Pobierowo również leży w bezpośredniej bliskości obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000, ale miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego daje inwestorom więcej swobody działania. Budowa ma ruszyć “najszybciej jak się da” - pierwsze co trzeba zrobić, to pozyskać wszelkie pozwolenia i wyburzyć wszystko, co ostało się z dawnej jednostki.

Ogłoszenie planów dotyczących Hotelu Gołębiewski w Pobierowie wzbudziło wiele emocji i kontrowersji. Zdaniem niektórych mieszkańców oraz właścicieli rodzinnych ośrodków wczasowych i pensjonatów, powstanie takiego molocha będzie dla kurortu zabójcze. Z uwagi na spodziewany natłok urlopowiczów w sezonie letnim, dotychczasowi goście - ceniący sobie względny spokój i urokliwy klimat (wystarczy zerknąć na film obok) - wybiorą inne miejscowości, co wszystkich miejscowych uderzy po kieszeni. Entuzjaści przekonują, że pięciogwiazdkowy hotel w żadnym razie nie będzie konkurencją dla istniejącej bazy noclegowej. Za to sprowadzi do Pobierowa nowych turystów, wzbogaci całoroczny zestaw atrakcji w miejscowości i będzie pozytywnym impulsem dla rozwoju całej miejscowości.

zdjęcia - materiały prasowe Gminy Rewal

Dodano: 2017-03-28 08:35:00

Komentarze (3)
Anonim
3.10.2020 18:29

Ta wiadomość spotyka się z falą krytyki, lecz jak dla mnie to krok w przód. Na pewno odwiedzę hotel Gołębiewski w Pobierowie, gdy tylko się otworzy.

Anonim
20.04.2021 06:25

To jakiś obłęd! Pomyśleć, jak środowisko na tym ucierpi. Niestety w tych czasach mało kto o tym myśli.

Anonim
5.07.2021 17:04

Nie zazdroszczę tym, którzy zainwestowali wcześniej w pensjonaty. Szkoda przyrody i krajobrazu, ale zawsze znajdą się goście, którym hałas, tłum i bezguście nie przeszkadzają.

Dodaj komentarz