Świnoujście

Świnoujście - miasto w województwie zachodniopomorskim, posiadające status powiatu. W roku 2007 mieszkało w Świnoujściu blisko 41 tys. mieszkańców. Jest to bardzo bogata miejscowość, bo dochód na 1 mieszkańca wynosi 4137 zł., co stanowi jeden z najlepszych wyników w naszym kraju.

Jest to jedyne "wyspiarskie" miasto w Polsce, położone w całości na 44 wyspach. Centrum leży na wyspie Uznam (ok. 80 % ludności), część komunikacji dalekobieżnej: terminal promowy, dworzec kolejowy i dworzec autobusowy znajduje się na wyspie Wolin, a trzecia zamieszkała przez niespełna 700 osób, to wyspa to Karsibór. Pozostałe są niezamieszkałe.

Mieszkańcy Świnoujścia żyją na wyspach Uznam, Wolin i Karsibór, przy granicy z Niemcami, między Bałtykiem na północy, a Zalewem Szczecińskim na południu, w otoczeniu licznych rozlewisk i cieśnin morskich, usytuowanych wśród 44 wysp współtworzących ich miasto. Mają u siebie port, stocznię, terminal pasażersko-towarowy, zakłady przetwórstwa rybnego oraz hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i prywatne kwatery, które każdego roku nawiedzane są przez tysiące turystów z Polski, Niemiec, Skandynawii i wielu innych części świata.

Wyspiarze z leżącego w województwie zachodniopomorskim Świnoujścia żyją jakby na granicy światów. Z jednej strony ich miasto stanowi ważny ośrodek gospodarki morskiej (jeden z 4 kluczowych portów w Polsce) i bazę marynarki wojennej, z drugiej uzdrowiskowy kurort, w którym występują solanki: bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, pomocne przy leczeniu chorób układu krążenia, oddechowego, wydzielania wewnętrznego i przemiany materii oraz chorób skóry. Ów kurort to również niezwykle popularne letnisko. Tutejsza plaża jest największą w Polsce (w najszerszych miejscach mierzy sobie 100 m), a mimo że co roku znajduje tysiące admiratorów, jest wyjątkowo czysta. Od wielu sezonów powiewa nad nią Błękitna Flaga czyli certyfikat przyznawany przez międzynarodowe jury kąpieliskom spełniającym normy czystości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Dwojaki charakter miejscowości znajduje swoje odzwierciedlenie w jej architekturze. Obok zabytków portowych czy wojennych występują tutaj pamiątki malowniczej architektury uzdrowiskowej. Podoba się to obcokrajowcom, którzy w 2007 r. kupili w tym liczącym sobie ponad 40000 mieszkańców mieście najwięcej po Warszawie i Krakowie mieszkań i lokali użytkowych.

Pierwszymi znanymi budowlami, były dwie strażnice, usytuowane w XII wieku, na obu brzegach Świny. Prawa miejskie osada otrzymała w 1765 roku. Po wybudowaniu falochronu i powstaniu większego portu, miasto staje się również kąpieliskiem, a odkrycie solanek i borowiny uczyniły w 1895 roku, także uzdrowiskiem. Przekopanie w latach 1875 - 1890 kanału żeglownego do Szczecina, miało duże znaczenie dla miasta i portu.

Główna część miasta usytuowana na wyspie Uznam, była przez wiele lat w pewnym sensie izolowana, przez brak stałego połączenia z Polską. Od czasu wejścia w życie Układu z Schengen można korzystać z tranzytu przez Niemcy, a niebawem powstanie też linia kolejowa z Niemiec do centrum Świnoujścia. Połączenie przez Świnę nadal jest tylko promowe, a wizja podwodnego tunelu, pozostaje tylko hasłem przedwyborczym.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz